Kurut, Gurut

Kurut, Gurut

Kategori: Ağrı, Ardahan, Azerbaycan Peynirleri, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Kazakistan Peynirleri, Kırgızistan Peynirleri, Moğolistan Peynirleri, Muş, Özbekistan Peynirleri
İnek sütü peynirleri grubundan: Evet
Koyun sütü peynirleri grubundan: Evet
Keçi sütü peynirleri grubundan: Evet
Manda sütü peynirleri grubundan: Evet
Türk ve Dünya peynirlerini tanıtırken Kurut (yöresel dilde gurut) kurutulmuş yoğurdu yok sayamayız. Kurut bir peynir sayılmaz ama bir çeşit yoğurt da diyemeyiz.

 

Orta Asya kökenli ürünlerden biri olan Kurut, yağsız yoğurtun tuzlanarak güneşte kurutulmasından elde edilen bir çeşit peynir türüdür.Bir zamanlar at sırtında göçebe Türklerin en önemli ve saklanabilen gıdalarından biriydi. Lezzetli yemeklerin yapımında kullanılır.

10 kğ yağısız yoğurt bez torbalarda süzülür ve bir gün bekletilir. Bekletilerek süzme yoğurdun biraz ekşimsi olması sağlanır. Süzülen kısım, avuç içinde yuvarlanarak konu şekline getirilir ve temiz beyaz bezlerin üzerine konur. Elde edilen koniler avuç içini dolduracak kadardır.

Eriştelerin kesildiği ,rüzgarsız veya az rüzgarlı ,bol güneşli havalarda damların üzerine veya evlerin önündeki arabaların üzerine konularak birkaç gün kurumaya bırakılır. Kurutulduktan sonra 10-15 kg yoğurttan 1kg kurut elde edilmiş olur.

Kurut kışın Kurut çorbası, hengel ve haşıl gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Sarımsaklı olarak, kızgın tereyağı sosu ile birlikte hengel ve haşıl adlı yemeklerin üzerine dökülerek servis edildiğinde lezzetine doyum olmaz.

Çocukluğunu Kars-Ardahan ve Iğdır’da geçirenler ninelerimizin en çok yaptıkları ürünlerden birinin de kurut olduğunu bilirler. Bu bakımdan da yemeklere verdiği lezzetin yanında kurut nostaljik olarak da vazgeçilmez bir üründür.

Ürünü Paylaş
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed'de Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 3
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.